چگونه چین بر دنیای خودروهای الکتریکی تسلط یافت؟

خودروی برقی

قبل از اینکه بیشتر مردم متوجه شوند که چه چیزی در حال رخ دادن است، چین به یک رهبر جهانی در ساخت و خرید خودروهای الکتریکی تبدیل شد.

شتاب کاهش نیافته است و تنها در دو سال گذشته تعداد خودروهای برقی فروخته شده سالانه در کشور از 1.3 میلیون به 6.8 میلیون دستگاه افزایش یافته است و سال 2022 را به هشتمین سال متوالی تبدیل می کند که در آن چین بزرگترین بازار خودروهای الکتریکی در جهان بود.

برای مقایسه، ایالات متحده تنها در سال 2022 حدود 800000 دستگاه برقی فروخت.

این صنعت با سرعتی در حال رشد است که حتی باتجربه‌ترین ناظران را متعجب کرده است: تو لی، مدیر عامل Sino Auto Insights یک شرکت مشاوره تجاری که متخصص در حمل‌ونقل است، می‌گوید: پیش‌بینی‌ها همیشه بسیار پایین است.

این تسلط در بخش خودروهای الکتریکی نه تنها باعث رشد پایدار صنعت خودروی چین در طول همه‌گیری شده است، بلکه چین را در تلاش برای تبدیل شدن به یکی از رهبران سیاست آب و هوا در جهان تقویت کرده است.

چین دقیقاً چگونه توانست این کار را انجام دهد؟ کارشناسان متعددی به MIT Technology Review می‌گویند که دولت مدت‌هاست نقش مهمی را ایفا کرده است و هم عرضه و هم تقاضا برای خودروهای الکتریکی را تقویت می‌کند.

در نتیجه یارانه‌های سخاوتمندانه دولتی، معافیت‌های مالیاتی، قراردادهای خرید و سایر مشوق‌های سیاستی، تعداد زیادی از برندهای خودروهای برقی خانگی ظهور کرده‌اند و به بهینه‌سازی فناوری‌های جدید ادامه می‌دهند تا بتوانند نیازهای واقعی مصرف‌کنندگان چینی را برآورده کنند.

این به نوبه خود گروه بزرگی از خریداران جوان خودرو را پرورش داده است که ظاهراً دوست دارند خودروهای برقی را به عنوان وسیله نقلیه بعدی یا اولین خود خریداری کنند، اما داستان این که چگونه این بخش به اینجا رسید، چیزی بیش از سیاست دولت چین است. (همچنین شامل تسلا، محققان چینی فناوری باتری و مصرف کنندگان در بقیه آسیا می شود)

چین از چه زمانی سرمایه گذاری در خودروهای الکتریکی را آغاز کرد و چرا؟ در اوایل دهه 2000، قبل از اینکه به طور کامل وارد عرصه خودروهای الکتریکی شود، صنعت خودروی سنتی موتور احتراق داخلی چین در وضعیت نامناسبی قرار داشت: آنقدر توسعه یافته بود که به یک نیروگاه خودروسازی تبدیل شود، اما آنقدر توسعه نیافته بود که بتواند داشته باشد.

برندهای داخلی که روزی می توانند رقیب سازندگان خارجی حاکم بر این بازار باشند. تو می‌گوید: آنها متوجه شدند... که هرگز از خودروسازان قدیمی ایالات متحده، آلمان و ژاپن در نوآوری موتور احتراق داخلی پیشی نخواهند گرفت.

تحقیقات روی خودروهای هیبریدی، که باتری‌های آن‌ها در سال‌های اولیه فقط نقش فرعی را در مقایسه با موتور گازی ایفا می‌کردند، قبلاً توسط کشورهایی مانند ژاپن هدایت می‌شد، به این معنی که چین نیز واقعاً نمی‌توانست در آنجا رقابت کند.

این امر باعث شد تا دولت چین از فناوری جا افتاده جدا شود و به جای آن در قلمروی کاملاً جدید سرمایه گذاری کند: خودروهایی که کاملاً با باتری کار می کنند.

در این مرحله، خودروهای برقی تنها آزمایش‌های ویژه‌ای بودند که توسط برندهایی مانند جنرال موتورز یا تویوتا انجام می‌شدند که معمولاً پس از چند سال متوقف می‌شدند، اما پاداش بالقوه - دادن برتری به چین در آنچه که می تواند بخش مهمی از صنعت خودرو باشد - ارزش آن را داشت.

چگونه چین بر دنیای خودروهای الکتریکی تسلط یافت؟
بازار جهانی خودروهای الکتریکی در حال داغ شدن است و چین می خواهد بر آن مسلط شود، این کشور حداقل 60 میلیارد دلار برای حمایت از صنعت خودروهای برقی سرمایه گذاری کرده است و در حال انجام یک برنامه بلندپروازانه برای انتقال به خودروهای تمام الکتریکی یا هیبریدی تا سال 2035 است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

از یارانه‌های سخاوتمندانه دولتی گرفته تا حمایت از باتری‌های لیتیومی، در اینجا نکات کلیدی برای درک اینکه چگونه چین توانست صنعت خودروهای الکتریکی را در جهان بسازد، وجود دارد.

Image