قزاقستان به دنبال افزایش صادرات نفت به اروپا است

نفت خام

پس از تقریباً دو ماه تاخیر، در 23 فوریه، شرکت قزاقستانی KazTransOil سرانجام صادرات نفت به آلمان را آغاز کرد و اولین محموله 20000 تنی نفت قزاقستان را ارسال کرد.

قزاقستان با فعال کردن این عرضه، با شرکت انرژی روسی Transneft برای استفاده از خط لوله دروژبا برای صادرات نفت از طریق روسیه و بلاروس به Adamowo-Zastawa در لهستان به توافق رسید.

از آنجا به پالایشگاه PCK آلمان در Schwedt می رود که محصولات نفتی را به برلین و بیشتر مناطق شرقی آلمان عرضه می کند.

از زمانی که آستانه و برلین در دسامبر 2022 به توافقی بر سر صادرات نفت دست یافتند، مهم ترین سوال این بود که آیا قزاقستان نقش بیشتری در بازار انرژی اروپا ایفا خواهد کرد یا خیر، اوایل سال جاری، وزیر انرژی قزاقستان، بولات آکچولاکوف، وزیر انرژی قزاقستان گفت که این کشور در نهایت حجم ارسال شده به آلمان را به تقریباً 7 میلیون تن نفت در سال افزایش خواهد داد.

یکی از ملاحظات کلیدی دیگر این است که آیا روسیه اجازه استفاده از زیرساخت های خط لوله خود را برای نجات کشوری که آن را یک کشور غیردوست در آلمان می داند، می دهد یا خیر، آلمان پس از تلاش‌هایی که برای دور کردن بازار انرژی آلمان از روسیه انجام داد، به دلایلی عمدتاً عملی به قزاقستان به عنوان جایگزین روی آورد.

گزینه واردات نفت خام از قزاقستان از طریق خط لوله دروژبا به عنوان راحت ترین و ارزان ترین جایگزین ظاهر شد. سهامداران پالایشگاه در شودت جزو اولین کسانی بودند که در درخواست خود به مقامات آلمانی ارائه شده در ژوئیه 2022 پیشنهاد خرید نفت خام در قزاقستان را ارائه کردند.

نفت خام قزاقستان تقریباً ترکیبی مشابه (عیار اورال) با آنچه قبلاً آلمان وارد می کرد است، به پالایشگاه شودت اجازه می دهد تا از هرگونه تعدیل پرهزینه جلوگیری کند. علاوه بر این، صادرات نفت با استفاده از زیرساخت‌های خط لوله از قبل ایجاد شده به دست خواهد آمد و مقامات آلمانی را از برخورد با موانع لجستیکی اضافی و هزینه‌های بالاتر مربوط به واردات از طریق بنادر روستوک و گدانسک نجات می‌دهد.

بر اساس این قرارداد، شرکت دولتی نفت و گاز قزاقستان KazMunayGas با ارسال 1.2 میلیون تن نفت خام در سال 2023 موافقت کرد که انتظار می رود تا پایان سه ماهه اول مالی 300000 تن به آلمان برسد.

اولین محموله در ژانویه پس از تایید رسمی وزارت انرژی روسیه از طریق خط لوله دروژبا در 13 ژانویه انتظار می رفت. با این حال، طرف قزاقستانی تحویل را تا اواخر فوریه به تعویق انداخت و جای خود را به گمانه زنی های مختلف در مورد آینده قرارداد داد. توضیحات رسمی برای تأخیر، که شامل موانع فنی کوچک و روند مناقصه در حال انجام بود، قانع‌کننده و مبهم نبود.

بنابراین، در حالی که تنها چند روز تا پایان سه ماهه اول مالی باقی مانده است، میزان متوسط ​​صادرات 20000 تنی به جای 300000 تن پیش بینی شده، این امید را ایجاد کرده است که قزاقستان بتواند آلمان و بقیه اروپا را در بحران انرژی نجات دهد.

قزاقستان به دنبال افزایش صادرات نفت به اروپا است
علیرغم تاخیر در ارسال نفت، قزاقستان صادرات نفت به آلمان را از طریق خط لوله دروژبا از طریق روسیه و بلاروس آغاز کرده است، توافق بین آستانه و برلین در مورد صادرات نفت این سوال را در مورد اینکه آیا قزاقستان نقش بیشتری در بازار انرژی اروپا ایفا خواهد کرد یا خیر ایجاد کرده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پس از تلاش برای جدا شدن از عرضه نفت روسیه، گزینه واردات نفت خام از قزاقستان از طریق خط لوله دروژبا به عنوان راحت ترین و ارزان ترین جایگزین آلمان مطرح شد.

Image