هند به دنبال گسترش صنعت هسته ای

هسته‌ای

دولت هند در حال تلاش برای ساخت نیروگاه های هسته ای بیشتر است، زیرا این کشور به دنبال افزایش عرضه انرژی پاک است.

برخی مقامات اظهارات بلندپروازانه انجام داده اند و خواهان آن شده اند که تا 20 تاسیسات جدید هسته ای در دهه آینده ایجاد شود، که تعداد نیروگاه های هسته ای فعال در کشور را بیش از دو برابر می کند. 

مقامات هند در ماه فوریه اعلام کردند که ایالت هاریانا در شمال هند میزبان اولین نیروگاه هسته ای آن منطقه خواهد بود، زیرا یک تاسیسات 1400 مگاواتی در نزدیکی روستای گوراخپور، حدود 90 مایلی شمال غربی دهلی نو در حال ساخت است.

این نیروگاه دارای دو راکتور آب سنگین تحت فشار 700 مگاواتی (PHWR) طراحی هندی خواهد بود. 

ایالات متحده و هند در سال 2019 قراردادی را امضا کردند که در آن ایالات متحده متعهد شد از ساخت حداقل شش نیروگاه هسته ای در هند حمایت کند و دو کشور در فوریه توافقات قبلی مربوط به سال 2008 را که می تواند حمایت ایالات متحده از هسته ای هند را تسهیل کند، مجدداً بررسی کردند.

برنامه قدرت مقامات هند همچنین با ده ها کشور دیگر از جمله روسیه، کانادا و فرانسه موافقت نامه های همکاری هسته ای غیرنظامی امضا کرده اند که از استقرار راکتورهای اضافی حمایت می کند. 

شرکت انرژی هسته ای هند (NPCI) از حمایت دولت برای ساخت مجموعه ای از راکتورهای PHWR 700 مگاواتی به عنوان بخشی از برنامه انرژی هسته ای داخلی این کشور برخوردار شده است.

وستینگهاوس و NPCI در سال 2016 توافقنامه گسترده ای برای شرکت آمریکایی برای ساخت 6 رآکتور در هند داشتند، اما پس از اعلام ورشکستگی وستینگهاوس در سال 2017، این قرارداد از بین رفت.

هند به دنبال گسترش صنعت هسته ای
نیروگاه اتمی نارورا هند دارای دو راکتور از 22 رآکتور هسته ای فعال در این کشور است که حدود 6.8 گیگاوات ظرفیت نیروگاه هسته ای نصب شده دارد. ایستگاه نارورا 440 مگاوات ظرفیت تولید دارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

جفری پیات، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور منابع انرژی، در اواسط فوریه با مقامات هندی در دهلی دیدار کرد و هند را شریکی «بسیار حیاتی» برای حمایت از امنیت جهانی انرژی توصیف کرد، زیرا جهان همچنان با مسائل ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین مواجه است. پیات به رسانه های محلی گفت: «مدل تجاری صنعت هسته ای غیرنظامی در حال تغییر است. در ایالات متحده، ما تعهد زیادی به راکتورهای کوچک و حاشیه ای دادیم که می تواند به ویژه برای محیط هند نیز مناسب باشد.»

Image