سقوط امپراتوری نفت اکوادور

نفت خام

پس از اوج 557000 بشکه در روز در سال 2014، تولید نفت اکوادور به دلیل ترکیبی از بحران های سیاسی، اعتراضات ضد صنعت نفت، فساد، کاهش سرمایه گذاری خارجی و شکست زیرساخت ها به شدت کاهش یافته است.

رونق نفت در سال های 2005 تا 2015 تحت نظارت رئیس جمهور چپگرا رافائل کورئا، اکوادور، یکی از فقیرترین کشورهای آمریکای جنوبی را از فقر بیرون کشید.

پس از تضمین کنترل بیشتر دولت بر بخش هیدروکربن، که منجر به افزایش قابل توجه رانت نفت و افزایش خزانه کویتو شد، کوریا هزینه های زیادی را برای برنامه های اجتماعی مانند بهداشت و آموزش هزینه کرد.

این امر باعث شد که میلیون‌ها نفر در کشور کوچک آند با جمعیت کمتر از بیست میلیون نفر از فقر رها شوند، کشوری که در پایان قرن بیستم توسط یک بحران مالی ویرانگر نابود شده بود. این تحول قابل توجه بود، تا سال 2015، تقریباً 40 درصد از جمعیت اکوادور به عنوان طبقه متوسط طبقه بندی شدند.

سپس فاجعه رخ داد، قیمت نفت سقوط کرد، که همراه با مداخله شدید دولت و افزایش اعتراضات ضد نفتی، باعث خشک شدن سرمایه‌گذاری خارجی در انرژی شد که منجر به کاهش تولید و در نهایت کاهش شدید درآمدهای نفتی شد.

از آغاز این دهه، صنعت نفت اکوادور صرفاً به عنوان سایه ای از خود ظاهر شده است.

تولید نفت که از نظر اقتصادی حیاتی است در یک روند نزولی برگشت ناپذیر گرفتار شده است و پس از رسیدن به بالاترین حد چند دهه اخیر یعنی 557000 بشکه در روز در سال 2014، در طول آخرین رونق نفت، تولید نفت روند کاهشی داشته است و به پایین ترین حد چند دهه اخیر یعنی 473000 بشکه در روز برای سال 2021 سقوط کرده است که پایین ترین میزان از سال 2003 بوده است.

با توجه به داده‌های وزارت انرژی و معادن که نشان می‌دهد اکوادور در جولای 2023 تنها 452603 بشکه در روز نفت تولید کرده است که 8 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

ترکیبی از بحران‌های سیاسی، فساد بومی، اعتراضات ضد صنعت نفت، زیرساخت‌های فرسوده و کاهش سرمایه‌گذاری انرژی خارجی، همگی بر تلاش‌ها برای تقویت تولید نفت به سطوح قبل از همه‌گیری تاثیر می‌گذارند.

این امر دولت رئیس جمهور دست راستی گیلرمو لاسو را مجبور کرد که هدف تولید روزانه 540000 بشکه در روز در سال 2023 را تا 8 درصد یا 40000 بشکه کاهش دهد که به 480000 بشکه در روز کاهش یافت.

بر اساس داده‌های تولید کنونی وزارت انرژی و رویدادهای اخیر، با ناآرامی‌های داخلی و بحران سیاسی دیگری که اکوادور را تکان می‌دهد، حتی این هدف تجدیدنظر شده نیز دست نیافتنی به نظر می‌رسد.

بسته شدن خط لوله SOTE متعلق به پترواکادور و خط لوله OCP تحت کنترل خصوصی که هر دو میدان های نفتی کلیدی در آمازون را به بندر اسمرالداس اقیانوس آرام متصل می کنند، در فوریه 2023، کیتو را مجبور به اعلام فورس ماژور و تعلیق صادرات نفت کرد.

تأثیر این امر بر تولید و صادرات نفت اکوادور با اعلام فورس ماژور شرکت ملی نفت پتروئکوادور برای چهار بلوک نفتی در استان اورلانا به دلیل اعتراضات جوامع بومی، پیچیده تر شد.

بر اساس داده‌های وزارت انرژی، این امر باعث شد که تولید نفت در مارس 2023 تقریباً 10 درصد ماهانه کاهش یابد و به 448387 بشکه در روز برسد.

قطع تولید به دلیل شکست خط لوله و اعتراضات در منطقه آمازون همچنان یک خطر دائمی است. این پارگی خطوط لوله SOTE و OCP بود که عامل یکی از بدترین نشت نفت اکوادور در سال های اخیر در سال 2020 بود. این خطوط لوله بر اثر رانش زمین و فرونشست پس از یک دوره باران شدید پاره شد که باعث شد نزدیک به 16000 بشکه نفت به کوکا نشت کند.

رودخانه و حومه اطراف. این نفت نه تنها منابع آب محلی را تهدید کرد، بلکه به رودخانه ناپو، یکی از شاخه های آمازون سرازیر شد و خسارت قابل توجهی را در یکی از حساس ترین مناطق جهان از نظر زیست محیطی ایجاد کرد.

خط لوله SOTE دوباره در می 2023 در نزدیکی Nueva Loja، مرکز استان Sucumbios پاره شد و نفت به رودخانه های San Miguel و Conejo ریخت. ادعا می شود که بیش از 1000 نشت نفت در آمازون حساس از نظر زیست محیطی اکوادور رخ داده است که باعث آسیب جبران ناپذیری شده است که اغلب با تلاش های ضعیف و ناقص پاکسازی پترواکوادر تشدید می شود.

عامل اصلی پاره شدن خطوط لوله، فرسایش شدید رودخانه کوکا است که با تکمیل سد هیدروالکتریک کوکا کودو سینکلر در سال 2016 آغاز شد. و برای تغییر مسیر بدنه آب، همچنان خطوط لوله نفت مجاور را تهدید می کند.

هرگونه ابتکار دولتی با هدف بازسازی و به روز رسانی زیرساخت های انرژی موجود، مانند خطوط لوله SOTE و OCP و همچنین پالایشگاه 110000 بشکه در روز Esmeraldas، بزرگترین تاسیسات اکوادور، متوقف شده است. دولت پرزیدنت لاسو از زمان روی کار آمدن در 24 مه 2021 در رسوایی ها فرو رفته است.

پس از تلاش اخیر کنگره برای استیضاح لاسو، رئیس جمهور اکوادور از یک بند در قانون اساسی کشور برای انحلال قوه مقننه و آغاز انتخابات عمومی زودهنگام برای ریاست جمهوری استفاده کرد.

قوه مقننه این اتفاق پس از اعتراضات اواسط سال 2022 علیه دولت لاسو به دلیل هزینه های مارپیچ زندگی اکوادور رخ داد که کیتو را مجبور به اعلام فورس ماژور کرد و در نتیجه تمام فعالیت های اکتشاف و تولید نفت را متوقف کرد.

تشدید بی ثباتی سیاسی، که یک مشکل همیشگی است، با انفجار خشونت متمرکز بر بزرگترین شهر اکوادور، بندر گوایاکیل اقیانوس آرام و شهر بندری شمالی اسمرالداس، تشدید می شود.

خشونت فزاینده توسط قاچاق کوکائین تقویت می شود، اکوادور اکنون یک مکان مهم انتقال کوکائین است و این کشور بین بزرگترین تولید کنندگان کوکائین در جهان کلمبیا و پرو قرار دارد.

این باعث شده است که کارتل های مکزیکی و گروه های جنایت سازمان یافته کلمبیایی و اروپایی حضور قابل توجهی در این کشور کوچک آمریکای جنوبی ایجاد کنند و با گروه های زندان و خیابان های محلی ائتلاف کنند.

در نتیجه، بین سال‌های 2018 تا 2022، میزان قتل در اکوادور بیش از چهار برابر شده و به 26 قتل در هر 100000 نفر رسیده است. این همچنین بر سرمایه گذاری خارجی، به ویژه برای بخش هیدروکربنی که از نظر اقتصادی حیاتی است، سنگینی می کند.

انبوه بحران‌هایی که اکوادور را فراگرفته است و به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بر صنعت نفت حیاتی این کشور آند تأثیر می‌گذارد، دیدن اینکه چگونه کویتو می‌تواند روند را معکوس کند و تولید را رشد دهد دشوار می‌کند.

این امر بر اقتصادی تأثیر می گذارد که در آن نفت مسئول 6 تا 10 درصد تولید ناخالص داخلی، بیش از 20 درصد درآمد دولت است و بزرگترین صادرات است که 36 درصد از کل کالاهای ارسال شده به خارج از کشور را از نظر ارزش نشان می دهد.

رویدادهای اخیر نمی‌توانست در بدترین زمان اتفاق بیفتد، چرا که کویتو در تلاش برای مهار سطوح بالای بدهی و کاهش درآمد مالی است.

به این دلایل، اکوادور ممکن است در پرتگاه یک بحران اقتصادی دیگر قرار گیرد که مشکلات قابل توجهی را که در حال حاضر برای جمعیتی که هنوز با پیامدهای همه‌گیری دست و پنجه نرم می‌کنند، افزایش می‌دهد.

سقوط امپراتوری نفت اکوادور
خرابی ها و اعتراضات خط لوله، به ویژه در منطقه آمازون، همچنان تهدیدی دائمی برای تولید نفت اکوادور است، با موجی از نشت نفت که باعث آسیب شدید زیست محیطی شده و به کاهش تولید کمک می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در میان این بحران‌ها، بی‌ثباتی سیاسی و افزایش خشونت‌ها، که بخشی از آن ناشی از تجارت کوکائین است، بر سرمایه‌گذاری خارجی در بخش حیاتی هیدروکربن نیز تأثیر بسزایی دارد و نگرانی از وقوع یک بحران اقتصادی دیگر در کشور وجود دارد.

Image