رکورد بالای استفاده از زغال سنگ با وجود رونق انرژی پاک

زغال سنگ

سال‌هاست کارشناسان آب و هوا از بزرگ ترین اقتصادهای جهان درخواست می کنند که سوخت‌های فسیلی کنار بگذارند.

در عوض، طبق آمار آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، استفاده از زغال سنگ در بالاترین سطح خود قرار دارد و به رکورد جدید 8.3 میلیارد تنی در سال 2022 رسیده است که 3.3 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

افزایش تقاضای زغال سنگ همزمان با رونق انرژی پاک بوده است، زیرا کشورهای سراسر جهان در سال گذشته به دلیل افزایش قیمت نفت و گاز به منابع انرژی غیر نفتی روی آوردند. به طور کلی، جهان در سال 2022 10440 تراوات ساعت از زغال سنگ تولید کرد که حدود 36 درصد از تولید برق جهان است.

جنگ روسیه در اوکراین، که جنگی کاملاً بر سر عرضه انرژی و تحریم‌ها را در اروپا در طول سال 2022 آغاز کرد، موجی از شوک به بازارهای جهانی انرژی وارد کرد. برای تقویت امنیت انرژی، اقتصادهای جهانی برای یافتن زنجیره های تامین انرژی جایگزین تلاش کردند.

در غرب، این امر بیشتر به عنوان رشد شدید در بخش انرژی های تجدیدپذیر آشکار شد.

اما در چین و هند، تجارت زغال سنگ در حال رونق است. با این حال، تصویر در چین کمی پیچیده‌تر است، جایی که رشد انرژی‌های تجدیدپذیر چندین برابر از کشورهای دیگر روی زمین پیشی گرفته است، اما زغال سنگ همچنان در ترکیب انرژی جهانی برتری دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی در بیانیه‌ای به همراه زغال‌سنگ خود گفت: در نتیجه، «بر اساس منطقه، تقاضای زغال‌سنگ در نیمه اول سال جاری در ایالات متحده و اتحادیه اروپا سریع‌تر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت کاهش یافت - به ترتیب 24 درصد و 16 درصد.

گزارش به روز رسانی بازار در ادامه بیانیه آمده است: «با این حال، تقاضا از سوی دو مصرف‌کننده بزرگ، چین و هند، بیش از 5 درصد در نیمه اول رشد داشته است که بیش از جبران کاهش در سایر نقاط است.

از نظر تاریخی، چین و هند هر دو از مخالفان اصلی توافقنامه های آب و هوایی بوده اند که بر حذف تدریجی زغال سنگ پافشاری می کنند.

در اجلاس اقلیمی COP26 سازمان ملل متحد در سال 2021 در گلاسکو، چین و هند یک مداخله در آخرین لحظه را برای کاهش زبان در پیمان کنفرانس تحمیل کردند، به طوری که طرفین توافق کردند که به جای خروج تدریجی زغال سنگ، کاهش تدریجی را داشته باشند.

بوپندر یاداو، وزیر محیط زیست هند، در سخنرانی خود در جریان کنفرانس گفت: چگونه می‌توان انتظار داشت که کشورهای در حال توسعه در مورد حذف تدریجی یارانه‌های زغال‌سنگ و سوخت‌های فسیلی قول‌هایی بدهند؟ کشورهای در حال توسعه هنوز باید با برنامه کاهش فقر خود مقابله کنند.

در واقع، پشت سر گذاشتن زغال‌سنگ برای غول‌های دوقلوی هند و چین یک امر پیچیده سیاسی ضروری است.

هند به ویژه منتقد جدی این واقعیت است که کشورهای توسعه یافته که خود را از مصرف بی‌قابل و مصون از سوخت‌های فسیلی غنی کرده‌اند، اکنون برای جنبش جهانی کربن‌زدایی تلاش می‌کنند و به کشورهای در حال توسعه دستور می‌دهند که اجازه انجام آن را ندارند.

همان مقامات هندی از کشورهای ثروتمند خواسته اند قبل از اینکه انگشت خود را به سمت اقتصادهای کمتر توسعه یافته نشانه بگیرند، در آینه نگاه کنند و مصرف انرژی خود را کاهش دهند.

آنها می گویند اگر یک یخچال واحد در ایالات متحده در طول یک سال انرژی بیشتری نسبت به یک فرد عادی در یک کشور در حال توسعه مصرف کند، شاید این باید تمرکز واقعی مذاکرات آب و هوا باشد.

برای پکن، زغال سنگ نیز بسیار سیاسی است، اما به دلایل مختلف. در چین، زغال سنگ مترادف با امنیت انرژی است - هدف اصلی انرژی دولت شی جین پینگ.

هنگامی که دیگر اشکال قدرت شکست خورده اند، زغال سنگ همیشه یک بازگشت قابل اعتماد و اغلب ضروری برای چین بوده است، و رها کردن آن راه نجات برای بسیاری یک فکر وحشتناک است. زغال سنگ نه تنها در استراتژی امنیت انرژی چین نقش محوری دارد، بلکه نمادی فرهنگی از قابلیت اطمینان و ایمنی است.

به گفته جوآنا لوئیس، دانشیار انرژی و محیط زیست در دانشگاه جورج تاون، چین نگران است که حذف تدریجی زغال سنگ منجر به افزایش خطر بی ثباتی اقتصادی و سیاسی شود.

او در سال گذشته (به نقل از Popular Science) گفت: من فکر می‌کنم این ترس از دور شدن از وضعیت موجود و ورود به این قلمرو جدید فناوری‌های انرژی پاک و پیشرفته وجود دارد، اگرچه آنها در موقعیت بسیار خوبی برای انجام این کار هستند.

انتقال هند و چین به دور از زغال سنگ آسان و ارزان نخواهد بود. یک گزارش اخیر محاسبه کرده است که هزینه انتقال هند به تنهایی به دور از زغال سنگ چیزی در حد یک تریلیون دلار است.

اما این یک گام ضروری برای همه مسیرهای امکان پذیر به سمت دستیابی به اهداف انتشار جهانی و در نتیجه اجتناب از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی است.

این امر مستلزم همکاری جهانی بی‌سابقه‌ای است که به دلیل روابط سیاسی ریشه‌دار چین و هند با کثیف‌ترین سوخت‌های فسیلی، کاری دشوار است. پیش‌بینی می‌شود که حداقل تا سال 2023 میزان استفاده از زغال سنگ نزدیک به رکورد باقی بماند.

رکورد بالای استفاده از زغال سنگ با وجود رونق انرژی پاک
علیرغم افزایش تقاضا برای منابع انرژی پاک، مصرف زغال سنگ در سال 2022 به رکورد 8.3 میلیارد تن رسید که حدود 36 درصد از تولید برق جهان را تامین می کند، در حالی که اقتصادهای جهانی به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین با امنیت انرژی دست و پنجه نرم کردند، چین و هند با تقویت صنایع زغال سنگ خود واکنش نشان دادند که کاهش مصرف زغال سنگ در ایالات متحده و اتحادیه اروپا را تحت الشعاع قرار داد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تخمین زده می شود که انتقال انرژی در هند و چین از زغال سنگ به انرژی های پاک حدود یک تریلیون دلار هزینه داشته باشد، اما برای دستیابی به اهداف انتشار جهانی بسیار مهم است، با این حال پیچیدگی های سیاسی و نیاز کشورها به زغال سنگ این کار را دشوار می کند.

Image