افزایش 80 درصدی کسری بودجه عربستان به دلیل کاهش درآمدهای نفتی

اقتصاد

مخارج بیشتر برای تنوع بخشیدن به نفت در میان درآمدهای صادراتی کمتر نفت منجر به افزایش کسری بودجه در عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان شد.

بر اساس داده های وزارت دارایی عربستان به نقل از بلومبرگ، کسری بودجه دولت عربستان در سه ماهه دوم سال 2023 با افزایش 80 درصدی نسبت به سه ماهه اول به 1.4 میلیارد دلار (5.3 میلیارد ریال سعودی) رسید.

داده‌ها نشان می‌دهد که درآمدهای غیرنفتی به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است، اما درآمدهای نفتی تنها 0.6 درصد نسبت به سه ماهه اول افزایش یافته و در مقایسه با سه ماهه دوم سال 2022، 28 درصد کاهش یافته است.

عربستان سعودی همچنان انتظار مازاد بودجه برای سال 2023 را دارد، اما بسیاری از تحلیلگران اینطور نیستند.

صندوق بین المللی پول (IMF) در ماه مه اعلام کرد که عربستان سعودی برای متعادل کردن بودجه خود در سال جاری به قیمت نفت 80.90 دلار در هر بشکه نیاز دارد.

اقتصاد عربستان سعودی به دلیل کاهش تولید نفت که بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان در تلاش برای "ثبات کردن بازار" اجرا می کند، قرار است در سال جاری به طور قابل توجهی از رشد 8.7 درصدی سال گذشته کند شود.

این پادشاهی در به‌روزرسانی چشم‌انداز اقتصاد جهانی توسط صندوق بین‌المللی پول در این هفته شاهد پیش‌بینی رشد اقتصادی خود برای سال 2023 بود که بیشترین کاهش را در میان اقتصادهای بزرگ داشت.

کاهش صادرات و کاهش قیمت نفت در حال حاضر درآمدهای صادرات نفت عربستان سعودی را کاهش می‌دهد - بخش اصلی درآمدهای بودجه این کشور حدود 80 درصد از کل درآمدهای صادراتی را تشکیل می‌دهد.

درآمدهای نفتی عربستان سعودی در ماه می به پایین‌ترین سطح از سپتامبر 2021 سقوط کرد، داده‌های رسمی ماه گذشته نشان داد که این کشور محموله‌ها را کاهش داد در حالی که قیمت نفت به طور قابل توجهی کمتر از بهار سال گذشته بود. درآمدهای نفتی با کاهش 37.7 درصدی نسبت به سال گذشته به 19.2 میلیارد دلار (72 میلیارد ریال سعودی) در می 2023 رسید.

تحلیلگران می گویند که تلاش های مستمر عربستان سعودی برای حمایت از قیمت نفت با کاهش شدید تولید، اقتصاد این کشور را کند می کند، اقتصاد این کشور حتی می تواند امسال کوچک شود و به یکی از بدترین عملکردها در میان گروه 20 تبدیل شود، از سریع ترین اقتصاد در این گروه در سال گذشته.

با وجود این شرایط، عربستان سعودی بر خلاف انتظار بسیاری از تحلیلگران، همچنان مازاد بودجه را برای سال 2023 پیش بینی می کند و به دلیل کاهش تولید با هدف تثبیت بازار نفت، با کندی احتمالی اقتصادی مواجه است.

افزایش 80 درصدی کسری بودجه عربستان به دلیل کاهش درآمدهای نفتی
کسری بودجه دولت عربستان سعودی در سه ماهه دوم سال 2023 80 درصد افزایش یافت و به 1.4 میلیارد دلار رسید که دلیل آن افزایش هزینه ها برای مزایای اجتماعی و مخارج سرمایه است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

درآمدهای نفتی نسبت به سه ماهه اول تنها 0.6 درصد افزایش یافت و نسبت به مدت مشابه در سال 2022 28 درصد کاهش یافت، در حالی که درآمدهای غیرنفتی افزایش چشمگیری داشت.

Image