هجوم به معادن در عصر انرژی پاک

انرژی تجدیدپذیر

تغییر جهانی به سمت منابع انرژی تجدیدپذیر منجر به افزایش 30 درصدی سرمایه گذاری در مواد معدنی حیاتی در سال 2022 شده است.

از آنجایی که دولت‌ها در سرتاسر جهان سیاست‌های جدید آب و هوایی را با سطوح بیشتر بودجه برای پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر و تلاش‌های کربن‌زدایی معرفی می‌کنند، شرکت‌های بیشتری پروژه‌های انرژی سبز را راه‌اندازی می‌کنند.

اما با انرژی پاک بیشتر، تقاضای بیشتری برای فلزات و مواد معدنی کلیدی، مورد نیاز برای قطعات تجهیزات انرژی تجدیدپذیر، وسایل نقلیه الکتریکی، باتری ها و موارد دیگر افزایش می یابد. و آژانس بین المللی انرژی (IEA) معتقد است که تقاضای جهانی برای این مواد می تواند حتی بیشتر از پیش بینی های فعلی افزایش یابد.

سرمایه گذاری جهانی در مواد معدنی حیاتی در سال 2022، پس از افزایش 20 درصدی در سال قبل، 30 درصد افزایش یافت. این تا حد زیادی به دلیل فشار دولت‌ها برای تغییر سوخت‌های فسیلی به جایگزین‌های تجدیدپذیر بود که به توسعه پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر جدید در سراسر جهان دامن زد.

بازار مواد معدنی حیاتی برای انرژی پاک در سال گذشته به 320 میلیارد دلار رسید و انتظار می رود به رشد خود ادامه دهد. و شرکت های معدنی به سرعت در تلاش هستند تا اطمینان حاصل کنند که تولید به تقاضای جهانی فزاینده برای این فلزات و مواد معدنی می رسد.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در ماه ژوئیه نشان می‌دهد که تقاضا برای مواد معدنی حیاتی می‌تواند حتی بیش از آنچه در ابتدا پیش‌بینی می‌شد افزایش یابد.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که حجم بازار طی پنج سال گذشته دو برابر شده است و به لطف استقرار سریع فناوری‌های انرژی پاک، انتظار می‌رود تقاضا برای مواد معدنی مانند لیتیوم، کبالت، نیکل و مس در دهه‌های آینده به‌طور تصاعدی افزایش یابد. از سال 2017 تا 2022، تقاضا برای لیتیوم سه برابر، تقاضا برای کبالت 70 درصد و برای نیکل 40 درصد افزایش یافت.

به این ترتیب، سرمایه گذاری در توسعه صنعت مواد معدنی حیاتی نیز در سال گذشته با افزایش بودجه در صنعت لیتیوم به میزان 50 درصد و افزایش قابل توجه سرمایه گذاری در مس و نیکل افزایش یافت.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی، گفت: در یک لحظه مهم برای انتقال انرژی پاک در سراسر جهان، ما از رشد سریع بازار مواد معدنی حیاتی که برای جهان برای دستیابی به اهداف انرژی و آب و هوا حیاتی هستند، تشویق می‌شویم.

وی افزود: با وجود این، چالش‌های بزرگ همچنان باقی است. برای اطمینان از ایمن و پایدار بودن زنجیره تامین مواد معدنی حیاتی، کارهای بیشتری باید انجام شود. آژانس بین‌المللی انرژی به رهبری اولیه خود در این فضا با تحقیقات و تحلیل‌های پیشرفته ادامه خواهد داد - و با گرد هم آوردن دولت‌ها، شرکت‌ها و سایر ذینفعان برای پیشبرد پیشرفت، به ویژه در اجلاس سران مواد معدنی حیاتی و انرژی پاک ما در 28 سپتامبر.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی می کند که عرضه مواد معدنی حیاتی می تواند برای پاسخگویی به تقاضای عظیم افزایش یابد. با این حال، این امر مستلزم توسعه چندین پروژه معدنی جدید در سراسر جهان است.

این گزارش بیان می‌کند که چالش‌ها شامل خطر تاخیر پروژه و کمبودهای خاص فناوری است که جای کمی برای رضایت ایجاد می‌کند.

برای دستیابی به تعهد توافق پاریس مبنی بر افزایش دمای جهانی بسیار کمتر از 2 درجه سانتیگراد، تولید مواد معدنی مورد نیاز برای فناوری های انرژی پاک باید چهار برابر شود، در حالی که رسیدن به صفر خالص در سراسر جهان تا سال 2050 به حدود شش برابر مواد معدنی مورد استفاده امروزی نیاز دارد.

این آژانس بر اهمیت تنوع عرضه، به دنبال محدودیت‌های زنجیره تامین گسترده که در طول همه‌گیری دیده می‌شود، تاکید می‌کند.

چندین کشور در حال حاضر مسلط هستند که اعلامیه های جدید پروژه را اعلام می کنند.

علاوه بر این، نیاز به گسترش سریع عملیات استخراج به این معنی است که شیوه های زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) اغلب نادیده گرفته می شوند. میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای از پروژه‌ها در سال‌های اخیر تقریباً به ازای هر تن تولید معدنی در هر سال یکسان باقی مانده است.

علاوه بر شرکت‌های تثبیت شده انرژی و معدن، چندین استارت‌آپ برنامه‌هایی را برای پروژه‌های فلزات و مواد معدنی جدید اعلام کرده‌اند که به دلیل فرصت‌های مالی بیشتر از سوی چندین دولت در سراسر جهان تشویق شده‌اند. در واقع، استارت‌آپ‌ها در بخش مواد معدنی حیاتی در سال گذشته رکورد 1.6 میلیارد دلار را جذب کردند.

سرمایه‌گذاران زیادی روی استارت‌آپ‌هایی در بخش معدن شرط‌بندی می‌کنند. به عنوان مثال، KoBold Metals مستقر در کالیفرنیا، که فلزاتی مانند مس، لیتیوم و کبالت را با استفاده از هوش مصنوعی کاوش می‌کند، ۲۰۰ میلیون دلار در دور جمع‌آوری سرمایه با ارزشی بیش از ۱ میلیارد دلار جمع‌آوری کرده است. این شرکت بخشی از بودجه را برای توسعه یک معدن مس در زامبیا اختصاص خواهد داد.

علاوه بر استخراج فلزات و مواد معدنی، پتانسیل قابل توجهی برای صنعت بازیافت فناوری های سبز وجود دارد. در حال حاضر، آگاهی عمومی کمی در مورد نیاز به بازیافت باتری‌های لیتیومی وجود دارد، زیرا بسیاری از باتری‌ها در تلفن‌ها و لپ‌تاپ‌های بلااستفاده در خانه‌های مردم قرار دارند.

توسعه صنعت بازیافت انرژی های تجدید پذیر می تواند به بازیابی لیتیوم و سایر مواد معدنی در این دستگاه ها برای استفاده مجدد در محصولات جدید کمک کند. این احتمالاً در دهه های آینده به دلیل مقدار محدود فلزات و مواد معدنی موجود از زمین ضروری خواهد بود.

از آنجایی که تقاضا برای فلزات و مواد معدنی حیاتی مورد نیاز برای فناوری‌های سبز با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال افزایش است، شرکت‌های معدنی نیز باید سرعت خود را افزایش دهند. آژانس بین المللی انرژی بر این باور است که برای حمایت از افزایش تقاضا برای مواد معدنی، به طیف متنوعی از پروژه های معدنی جدید در سراسر جهان نیاز خواهد بود.

و به نظر می‌رسد که هر دو شرکت‌های تثبیت‌شده، و همچنین چندین استارت آپ، به این تقاضا پاسخ می‌دهند، که توسط سیاست‌های جدید اقلیمی دولت و فرصت‌های مالی بیشتر تشویق شده‌اند.

این می تواند بیشتر با توسعه صنعت بازیافت تجدیدپذیر حمایت شود.

هجوم به معادن در عصر انرژی پاک
استارت‌آپ‌ها در بخش مواد معدنی حیاتی برنامه‌های خود را برای پروژه‌های جدید اعلام کرده‌اند و سرمایه‌های بی‌سابقه‌ای را جمع‌آوری می‌کنند، در حالی که پتانسیل صنعت بازیافت فناوری‌های سبز، به‌ویژه برای باتری‌های لیتیومی، به‌عنوان منبعی قابل استفاده از مواد معدنی قابل استفاده مجدد برجسته شده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) بر نیاز به زنجیره‌های تامین متنوع و پایدار برای مواد معدنی حیاتی تاکید می‌کند و توسعه پروژه‌های معدنی جدید در سراسر جهان را برای پاسخگویی به افزایش پیش‌بینی‌شده تقاضا تشویق می‌کند.

Image