هجوم نوآورانه چین به آسیای مرکزی

روابط بین‌الملل

قزاقستان و چین در حال بررسی مشارکت در علم و آموزش عالی، از جمله آزمایشگاه های مشترک، پروژه های علمی، و برنامه های آموزشی هستند.

قزاقستان و چین به دنبال تقویت تحقیقات علمی مشترک هستند.

سرویس مطبوعاتی این وزارتخانه در 24 ژوئیه گزارش داد، سیاسات نوربک، وزیر علوم و آموزش عالی قزاقستان، با مقامات ارشد مرکز انتقال فناوری کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای مستقر در چین (SCO CTTC) دیدار کرد.

طرفین در مورد مشارکت های بالقوه در زمینه ها بحث کردند علم و آموزش عالی، از جمله «ایجاد آزمایشگاه‌های مشترک، پروژه‌های علمی و فناوری و برنامه‌های آموزشی.» این نشست هیچ توافق مشخصی را به همراه نداشت.

نمایندگان SCO CTTC همچنین با رهبران بنیاد علمی قزاقستان گفتگو کردند. این گفتگوها بر روی توسعه فن‌آوری‌ها و داروهایی که می‌توانند تجاری‌سازی شوند، از جمله واکسن‌های ضد بروسلوز در حیوانات مزرعه، سیستم‌های هوایی بدون سرنشین، ایستگاه‌های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی، مواد فسفات ضد خوردگی برای تجهیزات میدان نفتی، و محصولات شیر تخمیر شده برای کودکان.

نمایندگان SCO CTTC علاوه بر این امضا کردند. یک یادداشت تفاهم با مقامات دانشگاه ساتبایف قزاقستان برای بررسی فرصت های سودمند متقابل ... در زمینه های فنی، آموزشی و صنعتی.

طبق گزارش راه آهن قزاقستان، حجم حمل و نقل بار بین چین و قزاقستان در نیمه اول سال 2023 با 26 درصد افزایش به 13.7 میلیون تن رسیده است. صادرات کالا از قزاقستان به چین با 37 درصد افزایش به 8.3 میلیون تن رسید. کالاها به عنوان محرک های اصلی رشد عمل کردند.

بر اساس گزارش راه آهن قزاقستان، محموله های مرزی غلات به مقصد چین 200 درصد، روغن های گیاهی 70 درصد، فلزات غیر آهنی 55 درصد و سنگ معدن فلزی 15 درصد افزایش یافت. واردات از چین با 13 درصد افزایش به 5.4 میلیون تن رسید که خودروها و مصالح ساختمانی پیشتاز هستند.

قزاقستان و روسیه ظاهرا هنوز در حال چانه زنی بر سر تمدید 10 ساله توافقی هستند که ترانزیت صادرات نفت روسیه به چین از طریق مسیرهای قزاقستان را پوشش می دهد. پیشتر گزارش شده بود که قرارداد تمدید نهایی شده است.

اما پروتکل منتشر شده توسط وب‌سایت Open NLA نشان می‌دهد که دو طرف هنوز درباره «حجم ترانزیت، تعرفه‌ها و تسویه حساب‌های ترانزیت نفت به توافق نرسیده‌اند. متن پروتکل حاکی از آن است که یکی از طرف های مذاکره کننده ممکن است تصمیم گرفته باشد که به طور یکجانبه شرایط توافق دست دادن را اصلاح کند.

یک هیئت ازبکستانی به رهبری موروتجان عظیم اف، فرماندار منطقه کشکادریا، در اواسط ماه ژوئیه از چین بازدید کرد و با مدیران ارشد JAC Motors گفتگو کرد. بحث ها بر روی سرمایه گذاری برای ساخت خودرو در یک کارخانه ازبکستان در شهر منطقه ای کرشی متمرکز بود.

مقامات ازبکستان این پروژه معلق را به عنوان کارت تلفن منطقه [کشکادریا] معرفی می کنند.

با این حال، هیچ نشانه ای مبنی بر آمادگی JAC Motors برای پیشبرد این معامله وجود نداشت. خودروهای برند چری با طراحی چینی در حال حاضر در ازبکستان مونتاژ می شوند و یک سازنده چینی دیگر به نام Great Wall اخیراً قرارداد مونتاژ با یک کارخانه ازبکستان امضا کرده است.

چین به دنبال روابط نظامی نزدیکتر با ازبکستان است. وزارت دفاع ازبکستان گزارش داد که هیئتی از آکادمی دفاع ملی چین در اواسط ژوئیه از ازبکستان برای گفتگو با هدف تقویت همکاری در زمینه آموزش نظامی بازدید کرد.

در نشست ماه می چین و آسیای مرکزی در شیان، شی جین پینگ، رهبر چین بر آمادگی چین برای گسترش همکاری با نیروهای امنیتی آسیای مرکزی تاکید کرد. چین همچنین از ساخت یک مرکز آموزشی برای وزارت کشور ازبکستان حمایت می کند.

قرقیزستان به سرمایه گذاری برای ساخت بخش خود از راه آهن چین- قرقیزستان- ازبکستان ادامه می دهد. در یک رویداد اواسط ژوئیه، صدیر جپاروف، رئیس جمهور قرقیزستان، به نمایندگان کشورهای حاشیه خلیج فارس برای سرمایه گذاری در این پروژه پیشنهاد داد.

جپاروف پروژه راه‌آهن را یک فرصت سرمایه‌گذاری مطمئن توصیف کرد و گفت: گسترش ارتباطات حمل‌ونقل و لجستیک، از جمله ریلی و هوایی، جابجایی کالا، سرمایه و مردم بین مناطق ما را تسهیل می‌کند.

هجوم نوآورانه چین به آسیای مرکزی
ترافیک حمل و نقل بین چین و قزاقستان به طور قابل توجهی افزایش یافته است، زیرا رشد کالاهایی مانند غلات، روغن های گیاهی و فلزات غیر آهنی افزایش یافته است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

ازبکستان در حال مذاکره با چین در مورد طیف وسیعی از پروژه ها، از جمله ساخت خودرو، همکاری آموزش نظامی، و حمایت چین برای ساخت یک مرکز آموزشی برای وزارت کشور ازبکستان است.

Image