چین به دلیل جلوگیری از افت انرژی برق به زغال سنگ متکی است

زغال سنگ

علیرغم سرمایه گذاری های گسترده در انرژی های تجدیدپذیر، چین برای مقابله با افزایش تقاضای برق ناشی از کاهش قابل توجه ظرفیت برق آبی به دلیل بارندگی ناکافی، به زغال سنگ روی آورده است.

مجموع تولید برق چین در نیمه اول سال 2023 به میزان 5.2 درصد افزایش یافت و تولید برق با سوخت زغال سنگ کاهش تولید برق آبی را جبران کرد و سهم تولید برق حرارتی را به 71 درصد از تولید برق چین رساند.

در نیمه اول سال جاری، تولید زغال‌سنگ، واردات زغال‌سنگ و تولید برق با سوخت زغال‌سنگ افزایش یافت و کاهش قابل‌توجه تولید برق در ظرفیت عظیم انرژی آبی چین به دلیل بارندگی ناکافی و خشکسالی را جبران کرد.

چین رهبر جهانی در هزینه های انرژی تجدیدپذیر است، اما همچنین یکی از معدود اقتصادهای بزرگی است که هنوز ظرفیت سوخت زغال سنگ را تایید کرده و ایجاد می کند، امنیت انرژی و نیاز به تولید برق پایدار در زمان اوج تقاضا برای حمایت از اقتصاد رو به رشد و ثبات عرضه، مقدم بر نگرانی‌ها در مورد انتشار گازهای گلخانه‌ای است.

چین قبلاً به هدف خود رسیده است که ظرفیت برق نصب شده در سوخت‌های فسیلی بیشتر از سوخت‌های فسیلی را زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده داشته باشد، به طوری که 50.9 درصد از ظرفیت برق آن اکنون از منابع سوخت غیرفسیلی تامین می‌شود.

در سال 2021، مقامات چینی گفتند که تا سال 2025 انرژی های تجدیدپذیر را هدف قرار خواهند داد تا از ظرفیت نصب شده در سوخت فسیلی پیشی بگیرند.

چین در هزینه های انرژی های تجدیدپذیر در سطح جهان بی بدیل است و در افزایش ظرفیت انرژی خورشیدی و بادی خود سرمایه گذاری می کند، تاکنون در سال جاری، انرژی‌های تجدیدپذیر به جبران بخشی از عرضه فلج شده از تولید برق آبی کمک کرده‌اند، اما زغال‌سنگ کار را نجات داده است.

مجموع تولید برق چین بین ژانویه تا ژوئن 2023 205 میلیارد کیلووات ساعت (کیلووات ساعت) یا 5.2 درصد در سال افزایش یافت.

اما تولید برق آبی با 23 درصد کاهش به کمترین میزان در هشت سال گذشته رسید زیرا استان‌های اصلی نیروگاه برق آبی، سیچوان و یوننان در جنوب غربی چین، شاهد سطوح کم آب باران از منابع ملی بودند.

انرژی بادی و خورشیدی تا حدودی به جبران رکود در تولید برق آبی کمک کردند، اما این خروجی عمدتاً با سوخت زغال سنگ بود که کاهش تولید برق آبی را جبران کرد.

بر اساس برآوردهای کمپ، سهم تولید برق حرارتی - عمدتاً از زغال سنگ - به 71 درصد از تولید برق چین در شش ماهه اول سال 2023 افزایش یافته است که از 69 درصد در مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در جدیدترین گزارش خود در مورد نیروگاه‌های آبی جهانی اعلام کرد که نزدیک به سه چهارم افزایش ظرفیت جهانی انرژی آبی در سال 2022 در چین اتفاق افتاده است.

چین در سال 2022 24 گیگاوات (GW) از ظرفیت برق آبی اضافه کرد، زیرا این منبع انرژی در برنامه پنج ساله پنج ساله چین برای انرژی تجدید پذیر منتشر شده در سال 2022 یکپارچه است.

با این حال، فاکتور استفاده از ظرفیت جهانی به دلیل خشکسالی مداوم در کشورهای غنی از هیدروپور مانند کانادا، چین، ترکیه، و ایالات متحده و همچنین در اروپای غربی، همچنان در زیر سطح تاریخی باقی مانده است.

بر اساس گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، میزان بارندگی در استان یوننان در چین طی چهار ماه اول سال 2023 سالانه بیش از 60 درصد کاهش یافته است.

در عین حال، تولید زغال سنگ چین نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و واردات زغال سنگ افزایش یافته است، در حالی که مقامات ارشد در حال ملاقات با شرکت های برق و اپراتور شبکه دولتی هستند تا بر اهمیت روشن نگه داشتن برق در تابستان تاکید کنند، زمانی که چین نیز امیدوار است اقتصاد خود را از رشد کمتر از حد انتظار در سه ماهه دوم بازگرداند.

تولید زغال سنگ چین در نیمه اول سال 2023 در مقایسه با مدت مشابه در سال 2022، 4.4 درصد افزایش یافت. واردات زغال سنگ به چین از سال تا به امروز افزایش یافته است که منجر به سطوح بالای ذخایر زغال سنگ در نیروگاه ها شده است.

این امر مقامات چینی را نسبت به گذراندن تابستان گرم بدون جیره بندی برق یا تعطیلی کارخانه ها خوشبین تر کرده است.

اندیشکده تغییرات اقلیمی E3G در گزارشی در اوایل سال جاری اعلام کرد که از سال 2019 هیچ کارخانه زغال سنگ جدیدی در سرتاسر OECD و اتحادیه اروپا شروع به ساخت نکرده است، در حالی که نیمه دوم سال 2022 شاهد بزرگترین افزایش مجوز کارخانه زغال سنگ جدید در چین بودیم.

E3G گفت: اولویت‌بندی عجولانه چین برای زغال‌سنگ جدید در تضاد با روند مهم جهانی دور شدن از زغال‌سنگ جدید است.

از آنجایی که چین امنیت تامین انرژی را مقدم بر هر ملاحظاتی قرار می دهد و با وجود گسترش گسترده ظرفیت خورشیدی و بادی، دومین اقتصاد بزرگ جهان برای سال های آینده به زغال سنگ متکی خواهد بود.

چین به دلیل جلوگیری از افت انرژی برق به زغال سنگ متکی است
تولید زغال سنگ چین در نیمه اول سال 2023 در مقایسه با مدت مشابه در سال 2022، 4.4 درصد افزایش یافت که منجر به رکورد بالای ذخایر زغال سنگ در نیروگاه ها و خوش بینی به اجتناب از جیره بندی برق یا تعطیلی کارخانه ها در طول تابستان شد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

چین در حال سرمایه گذاری بی سابقه ای در منابع انرژی تجدیدپذیر است، اما همچنان به شدت به زغال سنگ برای مقابله با افزایش تقاضای برق نیاز دارد.

Image