۵۴ هزار مگاوات تولید برق نیروگاه های حرارتی

برق

مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی گفت: در زمان اوج مصرف ۷۲ هزار مگاواتی امسال، بالغ بر ۵۴ هزار مگاوات توسط نیروگاه‌های حرارتی برق تولید شد.

اسماعیل نمازی، مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی اظهار داشت: عمده نیاز مصرف برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود.

در روزی که تقاضای مصرف برق کشور ما 72 هزار مگاوات بود، بالغ بر 54 هزار مگاوات آن توسط نیروگاه‌های حرارتی تولید شده که  این عدد متناسب با پیک متفاوت خواهد بود، اما به طور متوسط 54 مگاوات ظرفیت شبکه برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود.

وی ادامه داد: ظرفیت اسمی بخش حرارتی 72 هزار مگاوات است که شامل نیروگاه‌های صنایع نیز می‌شود، زیرا عمده واحدهای منصوبه صنایع از نوع حرارتی هستند.

نمازی در خصوص تفاوت ظرفیت اسمی با ظرفیتی که در واقعیت تولید و وارد شبکه برق می‌شود، گفت: یک نیروگاه اگر ارتفاع صفر از سطح دریا داشته باشد و دمای محیط 15 درجه باشد، می‌تواند توان اسمی را تحویل دهد، اما ارتفاع از سطح دریا و دمای محیط باعث می‌شود که توان نهایی یک نیروگاه کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: به همین خاطر توان یک نیروگاه در فصل تابستان در پایین‌ترین حد خود خواهد بود و در زمستان به شرایط بهتری می‌رسد، این مشخصه یک واحد حرارتی است و در هر کشور دیگری و با شرایط دیگری همین گونه خواهد بود، در مجموع توان عملی نیروگاه‌های حرارتی ما حدود 56 هزار مگاوات است.

۵۴ هزار مگاوات تولید برق نیروگاه های حرارتی
نمازی تاکید کرد: در دنیا چیزی به عنوان آمادگی 100 درصدی ظرفیت نیروگاهی وجود ندارد و ضریب عادی خروج واحد‌ها 5 درصد و به عبارتی درصد آمادگی در جهان 95 درصد است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

آمادگی صنعت برق در روزهای (اخیر) پیک شبکه برق 98 درصد است و ممکن است در برخی روزها بالاتر از این میزان و گاهی هم آمادگی پایین تری داشته باشیم.

برچسب ها
Image