جنگ بر سر منابع کمیاب زمین

فلزات گران‌بها

شاخص زمین های (دارای منابع) کمیاب MMI (شاخص فلزات ماهانه) تغییر چندانی نداشت.

در مجموع، شاخص به روند نزولی خود ادامه داد و اندکی 2.5 درصد افت کرد، کربنات خاکی کمیاب با کاهش 10.59 درصدی بیشترین تغییر قیمت را بین 1 ژوئن و 1 ژوئیه شاهد بود و با این حال به طور کلی، شاخص با تفاوت فاحش نسبت به افت شدید قیمت که بین 1 فوریه و 1 مه مشاهده شد، به روند خود ادامه می دهد.

قیمت فلزات خاکی کمیاب بین 1 ژوئن و 1 ژوئیه 2023 کمی افزایش یافت. تحلیلگران این افزایش قیمت را به عوامل مختلفی از جمله جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین نسبت می دهند، به گزارش رویترز، پنتاگون در حال تلاش برای ردیابی تولید خاک های کمیاب ایالات متحده در میان اختلافات تجاری فعلی است.

در همین حال، افزایش جزئی قیمت فلزات RE با کاهش قیمت سایر فلزات همراه شد، به عنوان مثال قیمت قلع شانگهای در روز چهارشنبه دوم ژوئیه برای ششمین روز متوالی کاهش یافت، زیرا سرمایه گذاران موقعیت های فروش خود را در این فلز افزایش دادند.

این نشان می دهد که سرمایه گذاران اکنون فلزات خاکی کمیاب را به عنوان سرمایه گذاری فریبنده تر می بینند، در واقع قیمت‌های REM همچنان در حال افزایش هستند زیرا در طیف وسیعی از بخش‌ها از جمله الکترونیک، دفاع و انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌شوند.

این همچنین به این معنی است که هرگونه اختلال در عرضه فلزات RE می‌تواند پیامدهای عمده‌ای برای این صنایع داشته باشد، که قبلاً شاهد آن بوده‌ایم.

ایالات متحده همچنان اتکای خود به چین را به حداقل می رساند و تلاش های خود را برای احیای صنعت خاکی کمیاب خود افزایش داده است.

با این حال کارشناسان بر این باورند که دو آسیب‌پذیری بزرگ مانع آمریکا می‌شود. اولی غلبه بر اقتصاد مقیاس چین است، در حالی که دومی به توانایی ایالات متحده برای بستن شکاف شایستگی در حال افزایش متکی است.

چین به طور چشمگیری تلاش های معدنی خود را در دهه های 1980 و 1990 افزایش داد و این امر بازار را با عناصر خاکی کمیاب کم‌هزینه تحت الشعاع قرار داد و معادن در سراسر جهان را مجبور به توقف تجارت کرد و موفقیت در صنعت خاکی کمیاب به این بستگی دارد که آیا ایالات متحده بتواند به سرعت پردازش و پالایش را پس از استخراج منابع افزایش دهد یا خیر.

منابع نیمه هادی می توانند فشار بیشتری را تجربه کنند

با اوج گیری نبرد نادر زمینی بین چین و ایالات متحده، مشکل کمبود نیمه هادی ها در هفته گذشته ضربه دیگری را تجربه کرد، چین ممنوعیت صادراتی را برای صادرات ژرمانیوم و گالیوم، دو فلزی که معمولا در تولید نیمه هادی ها استفاده می شود، به اجرا گذاشت.

در حالی که این دو فلز به خودی خود در دسته فلزات خاکی کمیاب قرار نمی‌گیرند، این ممنوعیت می‌تواند تأثیر موج‌دار قابل‌توجهی بر صنعت فناوری داشته باشد.

ممنوعیت جدید که از اول آگوست اجرایی می شود، شرکت ها را ملزم می کند تا مجوز صادرات برخی ترکیبات گالیوم و ژرمانیوم را دریافت کنند و این اقدام تنها بخش دیگری از تشدید مبارزه جهانی برای برتری فنی است، با ایالات متحده و اروپا در یک طرف و چین در طرف دیگر.

AXT، یک شرکت آمریکایی که کالاهای زیرلایه گالیوم و ژرمانیوم را در چین تولید می کند، برای ادامه صادرات این محصولات مجوز درخواست کرد، این شرکت همچنین در تلاش است تا هرگونه ناراحتی احتمالی برای مشتریان خود را به حداقل برساند.

این محدودیت ها درست زمانی ایجاد می شود که ایالات متحده محدودیت های بیشتری را برای ارسال ریزتراشه های با فناوری پیشرفته به چین در نظر گرفته است و در همین حال شرکت های نیمه هادی همچنان پیامدهای محدودیت صادرات گالیوم و ژرمانیوم چین را کم اهمیت جلوه می دهند.

یک شرکت به نام ناویتاس ادعا کرد که چندین منبع تامین دارد و این محدودیت ها تاثیری اساسی بر عملیات نخواهد داشت.

اکثر تحلیلگران محدودیت های صادراتی را انتقام پکن از ایالات متحده و متحدانش به دلیل اعمال محدودیت های تراشه بر چین می دانند، در حالی که چین تنها دارای یک شبه انحصار در استخراج گالیم خام است، شرکت های چینی در هنگام پردازش این فلز کمیاب آسیب پذیرتر هستند.

جنگ بر سر منابع کمیاب زمین
هزینه فلزات خاکی کمیاب بین ژوئن و ژوئیه 2023 به دلیل عوامل متعددی از جمله جنگ تجاری مداوم ایالات متحده و چین و استفاده گسترده از این فلزات در بخش‌های مختلف مانند الکترونیک، دفاع و انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش جزئی داشته است؛ ایالات متحده در تلاش است تا صنعت خاکی کمیاب خود را احیا کند تا وابستگی خود را به چین کاهش دهد. با این حال، چالش ها در غلبه بر اقتصاد مقیاس چین و بستن شکاف شایستگی نهفته است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

ممنوعیت اخیر چین در صادرات ژرمانیوم و گالیوم، فلزاتی که معمولا در تولید نیمه هادی ها استفاده می شود، می تواند کمبود جهانی نیمه هادی ها را تشدید کند و نبرد برتری فناوری بین چین، ایالات متحده و اروپا را تشدید کند.

Image