اوکراین به دنبال جذب 40 میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت فولاد است

اقتصاد

اوکراین به دنبال جذب سرمایه اولیه تا 40 میلیارد دلار برای بازسازی یکی از مهمترین صنایع خود - آهن و فولادسازی - از جمله کاهش وابستگی به زغال سنگ و راه اندازی صنعت فولاد سبز پس از جنگ است.

تهاجم روسیه باعث از بین رفتن تولید آهن و فولاد در اوکراین شده است که همچنان دومین رکن بزرگ اقتصاد پس از کشاورزی است.

بیشتر کارخانه‌های تولید فولاد اوکراین در بخش شرقی این کشور واقع شده‌اند، زیرا به‌طور سنتی به زغال‌سنگ استخراج‌شده در منطقه دونباس متکی بوده‌اند، اما تهاجم روسیه و اشغال بخشی از منطقه، از جمله یک مرکز بزرگ فولادسازی مانند ماریوپول، منجر به این شده است که کارخانه‌های فولاد در اکثر مواقع با حدود 15 درصد ظرفیت کار کنند.

اوکراین امیدوار است که بتواند بودجه بخش دولتی و خصوصی را برای احیای صنعت و اقتصاد خود پس از پایان جنگ بسیج کند.

یک سال پس از تهاجم روسیه، یک ارزیابی مشترک توسط دولت اوکراین، گروه بانک جهانی، کمیسیون اروپا و سازمان ملل متحد نشان داد که هزینه بازسازی و بازیابی اوکراین پس از جنگ بیش از 400 میلیارد دلار است.

روستیسلاو شورما، معاون دفتر رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی، این هفته به رویترز گفت: اوکراین برای بازسازی اولیه به 40 میلیارد دلار نیاز دارد که اولین سفارش تجاری آن صنعت آهن و فولاد خواهد بود.

اوکراین در کنفرانس جاری بهبود اوکراین در سال 2023 که به میزبانی اوکراین و بریتانیا در لندن در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برگزار می شود، به دولت ها و بخش خصوصی می پردازد.

این کنفرانس که دولت‌ها و رهبران صنعت را گرد هم می‌آورد تا یک طرح چندبخشی برای کمک به اوکراین برای بهبودی ایجاد کند، بر بسیج حمایت بین‌المللی برای ثبات اقتصادی و اجتماعی اوکراین و بهبودی از اثرات جنگ متمرکز خواهد بود.

شورما گفت که این احتمال وجود دارد که صنعت آهن و فولاد برای استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی به جای زغال سنگ بازسازی شود.

این صنعت که بعد از کشاورزی در رتبه دوم قرار دارد، 10 درصد از تولید ناخالص داخلی اوکراین را در سال قبل از تهاجم روسیه ایجاد کرد و یک سوم درآمد اوکراین و 15 درصد از انتشار کربن را به خود اختصاص داد.

اولکساندر کالنکوف، رئیس انجمن تجاری Ukrmetalurgprom، سال گذشته به مرکز مشاوره GMK در اوکراین گفت که صنعت بیش از هر بخش دیگری از اقتصاد اوکراین از جنگ آسیب دیده است.

وی افزود: از پاییز سال 2022، کارخانه های فولاد اوکراین با 15 درصد ظرفیت کار می کردند. کالنکوف خاطرنشان کرد که دو کارخانه غول پیکر فولاد در ماریوپول بیش از 40 درصد فولاد اوکراین را تولید می کنند.

شورما، معاون دفتر زلنسکی، پیش از کنفرانس بهبودی جاری به رویترز گفت: اگر مجبور به بازسازی هستید، منطقی است که سبز را مطابق با فناوری های جدید بازسازی کنید.

شورما افزود: چشم انداز ما ایجاد یک صنعت فولاد سبز با ظرفیت 50 میلیون تن در اوکراین است.

میزبانان و شرکت کنندگان گفتند که بهبود اوکراین از حمایت قوی در کنفرانس لندن برخوردار خواهد بود.

دولت بریتانیا یک صندوق چالشی 12.8 میلیون دلاری (10 میلیون پوند) InnovateUkraine Green Energy Challenge را در این اجلاس راه اندازی خواهد کرد.

این صندوق توسعه پروژه‌های انرژی کم کربن و مقرون‌به‌صرفه را برای اوکراین جرقه و سرعت خواهد بخشید، با محققان، کسب‌وکارها و سازمان‌های غیردولتی که می‌توانند برای حمایت مالی درخواست دهند تا ایده‌های انرژی سبز خود را به واقعیت تبدیل کنند، با این امید که بتوانند آن را گسترش دهند.

بریتانیا گفت که برخی از پروژه ها برای جوامع در اوکراین که به طور معمول با خاموشی و کمبود انرژی مواجه هستند.

نمایندگانی از بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD)، بزرگترین سرمایه گذار نهادی اوکراین، نیز در این رویداد حضور دارند و روز پنجشنبه میزبان رویدادی با عنوان سرمایه گذاری در انرژی برای بازیابی سبز هستند که توسط اندیشکده انرژی اوکراینی DiXi Group مدیریت می شود.

EBRD گفت: هدف EBRD از ابتدا بسیار عملی بوده است: حمایت از انعطاف پذیری اقتصاد واقعی اوکراین در اینجا و اکنون، کار در درجه اول بر روی امنیت انرژی، زیرساخت های حیاتی، امنیت غذایی، تجارت و حمایت از بخش خصوصی رئیس جمهور اودیل رنو باسو در بیانیه ای گفت.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا روز سه شنبه پس از دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در لندن، گفت: این ملاقات در مورد تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بازسازی و احیای اوکراین است.

اوکراین به دنبال جذب 40 میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت فولاد است
این احتمال وجود دارد که صنعت آهن و فولاد برای استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی به جای زغال سنگ بازسازی شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

هزینه بازسازی اوکراین پس از جنگ بیش از 400 میلیارد دلار است. اوکراین برای بازسازی صنعت فولادسازی خود به دنبال جذب 40 میلیارد دلار سرمایه گذاری است.

Image