پلتفرم خودروی الکتریکی جدید Hyundai

خودروی برقی

پلت فرم نسل دوم خودروی الکتریکی (EV) شرکت هیوندای (Hyundai) موتور از همه چیز، از خودروهای کوچک گرفته تا خودروهای بسیار بزرگ، از جمله وانت بار پشتیبانی می‌کند.

شرکت تابعه کیا قبلاً تایید کرده بود که در سال گذشته بر روی کامیون‌های الکتریکی کار می‌کند و شرکت مادرش اکنون تأیید کرده است که معماری مدولار مجتمع (IMA) آینده‌اش از چنین خودروهایی پشتیبانی خواهد کرد.

IMA زیربنای 13 خودرو خواهد بود که قرار است بین سال های 2025 و 2030 عرضه شوند: چهار خودرو برای برند همنام هیوندای، چهار خودرو برای کیا و پنج خودرو برای جنسیس.

این تعداد خودرو بیش از دو برابر پلتفرم مدولار الکتریکی-جهانی (E-GMP) است که زیربنای هیوندای Ioniq 5 ،Ioniq 6 و Ioniq 7 به علاوه کیا EV6 و EV9 است.

E-GMP روی شاسی بلندهای متوسط تا بزرگ متمرکز شده است، در حالی که IMA دامنه بسیار گسترده تری خواهد داشت.

در حالی که هیوندای از این کلمات اختصاری در ارائه روز سرمایه گذار مدیرعامل خود استفاده نکرد، هیوندای اوایل سال جاری تایید کرد که دو پلتفرم مشتق شده از IMA را عرضه می کند: eM برای استفاده در تمام بخش ها و نوید 50 درصد برد بیشتر از خودروهای برقی فعلی خود را داده است و eS برای وسایل نقلیه هدفمند.

IMA همچنین دارای پیشرفت‌هایی در فناوری باتری، با تشخیص بی‌درنگ ایمنی باتری مبتنی بر هوش مصنوعی و توانایی شارژ و تخلیه باتری در حین رانندگی، توسط یک پاوربانک مستقل است.

خودروهای مبتنی بر IMA همچنین اولین خودروهای هیوندای خواهند بود که از باتری‌های لیتیوم آهن فسفات استفاده می‌کنند، باتری های نیکل منگنز کبالت (NCM) نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

از دیگر ویژگی‌های خودروهای IMA، همانطور که در ارائه روز سرمایه‌گذار مدیرعامل هیوندای (Hyundai) در سال 2023 اشاره شد، می‌توان به نمایشگر پاپ‌آپ اشاره کرد.

یک صندلی چرخان ردیف جلو به صندلی چرخان ردیف دوم که در کیا EV9 مبتنی بر E-GMP معرفی می‌شود می‌پیوندد و هیوندای خاطرنشان می‌کند که خودروهای مبتنی بر IMA از رانندگی خودکار سطح 3+ (به جای فقط سطح 3) پشتیبانی می‌کنند.

هیوندای به‌عنوان بخشی از توسعه IMA، قصد دارد ماژول‌ها و قطعات بین مدل‌ها را استاندارد کند تا صرفه‌جویی در مقیاس را بیشتر کند، به‌جای اینکه چنین اجزایی به خودروهایی با پلتفرم مشترک محدود شوند.

کیا سال گذشته در روز سرمایه‌گذار خود تایید کرد که تا سال 2027 دو پیکاپ تراک را معرفی خواهد کرد که یکی از آنها یک پیکاپ الکتریکی اختصاصی و دیگری یک مدل استراتژیک برای بازارهای نوظهور خواهد بود.

همچنین اعلام کرد که از سال 2024 تولید شاسی‌بلند و پیکاپ متوسط برقی را در ایالات متحده آغاز خواهد کرد، مشخص نیست که آیا برند هیوندای با پیکاپ‌های برقی خودش نیز از این مسیر پیروی خواهد کرد یا خیر.

پلتفرم خودروی الکتریکی جدید Hyundai
پلت فرم جدید خودروی الکتریکی هیوندای از طیف وسیعی از وسایل نقلیه با اشکال و اندازه های مختلف، از جمله ute پشتیبانی می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

قرار است در این پلتفرم تا بیش از 80 ماژول رایج در بخش های مختلف، صرف نظر از نوع خودرو، مورد استفاده قرار گیرد.

Image