امضای قرارداد در حوزه گاز بین روسیه و ازبکستان

گاز طبیعی

ازبکستان با شرکت گازپروم روسیه برای خرید سالانه 2.8 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی طی دو سال آینده به عنوان بخشی از تلاش گسترده‌تر برای جلوگیری از کمبود فصل زمستان به توافق رسیده است.

وزارت نیرو در بیانیه ای در 19 ژوئن اعلام کرد که تحویل روزانه 9 میلیون متر مکعب گاز از اول اکتبر آغاز می شود.

این وزارتخانه در بیانیه خود گفت که این تعرفه بر اساس نرخ بازار و قیمت در ازبکستان خواهد بود.

در حالی که کمتر از قرارداد 6 میلیارد متر مکعبی در سال که رسانه‌های روسی در اوایل ماه جاری پیش‌بینی کرده بودند، این توافق نشانگر پیشرفتی در تلاش‌های پرحجم مسکو برای مذاکره درباره فروش گاز به خریداران در آسیای مرکزی است.

برای ارسال گاز از روسیه به ازبکستان، باید از طریق قزاقستان از طریق خط لوله آسیای مرکزی-مرکز یا CAC که در طول تاریخ برای انتقال گاز از جنوب به شمال استفاده می‌شده است، پمپ شود.

مخالفان این تجارت استدلال کرده اند که ازبکستان باید از وابستگی به گاز روسیه برای نیازهای داخلی خود اجتناب کند و آنها همچنین از این چرخش وقایع به دلیل شکست دولت در توسعه مناسب منابع خود کشور ابراز تاسف می کنند.

سال گذشته تاشکند از فروش گاز به چین درآمد کسب کرد. اما این صادرات در بحبوحه افزایش خشم عمومی نسبت به موج قطعی برق در سراسر کشور متوقف شد.

روسیه در این بحران فرصتی را دید. در ماه نوامبر، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در دیداری در مسکو با قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، درباره ایده ایجاد یک اتحادیه سه جانبه تجارت گاز - به اصطلاح ترویکای گاز - که شامل ازبکستان نیز می شود، صحبت کرد.

در حالی که واکنش ازبکستان در ابتدا محتاطانه بود، مقامات به زودی از این ایده استقبال کردند. هنگامی که ازبکستان در اواخر ژانویه با روسیه برای بررسی امکان معکوس کردن جریان گاز در خط لوله CAC به توافق رسید، به نظر می رسید که شروع تحویل گاز نزدیک است.

با این حال، ابداع یک چارچوب فنی برای توافق همه چیز را متوقف کرده است.

وزارت انرژی ازبکستان گفت که یک ایستگاه جدید اندازه گیری گاز باید تا سپتامبر ساخته شود تا بتواند این مجموعه را در خود جای دهد، بر اساس همین قرارداد فروش، سه ایستگاه پمپاژ گاز نوسازی می شود و 22 کیلومتر خط لوله به شبکه اضافه می شود.

در اخبار مرتبط هفته گذشته، گازپروم با شرکت قزاق گاز قزاقستان در مورد ترانزیت گاز به ازبکستان به توافق رسید.

روزنامه تجاری کومرسانت به نقل از منابع خود اعلام کرد که این توافقنامه ترانزیت سالانه 6 میلیارد متر مکعب را پیش بینی می کند - رقمی که نشان می دهد خریداران آسیای مرکزی به غیر از ازبکستان به دنبال واردات سوخت گازپروم هستند.

محتمل ترین نامزدها قزاقستان و قرقیزستان هستند.

این ترتیب زمینه را برای صادرات و واردات گاز روسیه به آسیای مرکزی و از آن فراهم می کند. خط لوله CAC تاکنون برای ارسال گاز به شمال ترکمنستان استفاده می شده است.

و حداقل یک رشته از مسیر باید برای این منظور حفظ شود.

به گفته سفیر سابق روسیه در عشق آباد، گازپروم در سال 2022 بر اساس توافقی که قرار است تا سال 2024 ادامه داشته باشد، حدود 5 میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان وارد کرده است.

سوالی که مطرح می شود این است که چرا ازبکستان به سادگی گاز مورد نیاز خود را از ترکمنستان، همسایه نزدیک خود، خریداری نمی کند و یک ترتیب عرضه تا اواسط ژانویه برقرار بود، زمانی که ترکمنستان تحویل را در میان عوارض فنی ناشی از هوای شدید متوقف کرد.

ازبکستان می تواند، تا زمانی که افزایش غیرمنتظره ای در تقاضا وجود نداشته باشد، به آنچه از روسیه می گیرد بسنده کند.

سرگئی کوندراتیف، کارشناس بازار انرژی در مؤسسه انرژی و دارایی مستقر در مسکو، هنگامی که روزنامه کومرسانت را مورد سوال قرار داد، گفت که پیش بینی می کند تقاضای داخلی برای گاز در ازبکستان در سال 2023 به 51 تا 52 میلیارد متر مکعب افزایش یابد که از 48.4 میلیارد متر مکعب افزایش یافته است. (متر مکعب در سال 2022)

امضای قرارداد در حوزه گاز بین روسیه و ازبکستان
ازبکستان موافقت کرده است سالانه 2.8 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از گازپروم روسیه خریداری کند تا کمبود احتمالی زمستان را کاهش دهد. گاز از طریق قزاقستان از طریق خط لوله آسیای مرکزی - مرکز منتقل می شود. به عنوان بخشی از این قرارداد، یک ایستگاه جدید اندازه گیری گاز تا سپتامبر ساخته می شود، سه ایستگاه پمپاژ گاز مدرن سازی می شود و 22 کیلومتر دیگر خط لوله به شبکه موجود اضافه می شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

منتقدان استدلال می کنند که ازبکستان باید به جای اتکا به گاز روسیه، منابع گازی خود را توسعه دهد، اما قطعی شدید برق و نارضایتی عمومی منجر به تغییر در سیاست شده است. این قرارداد همچنین راه را برای سایر کشورهای آسیای مرکزی هموار می کند تا به واردات سوخت گازپروم فکر کنند.

Image