اسپانیا به دنبال تولید 50 درصد برق خود از انرژی های تجدیدپذیر

انرژی تجدیدپذیر

بر اساس پیش‌ بینی‌ های ریستاد انرژی، اسپانیا در مسیر تولید بیش از نیمی از برق خود از منابع تجدیدپذیر در سال جاری است و اولین کشور از پنج کشور اروپایی برتر از نظر تقاضای برق است که به این موفقیت دست یافته است.

اسپانیا در سال جاری به این نقطه عطف مهم کربن زدایی خواهد رسید و تولید منابع تجدیدپذیر از میانگین 50 درصد در سال 2023 فراتر خواهد رفت و فرانسه، آلمان، ایتالیا و بریتانیا را به این رکورد پشت سر خواهد گذاشت.

اسپانیا یکی از پیشتازان دیرینه در بخش انرژی های تجدیدپذیر اروپا بوده است و طی 10 سال گذشته سرمایه گذاری های قابل توجهی در ظرفیت خورشیدی و بادی انجام داده است. به ویژه، این کشور اولین پذیرنده باد خشکی بود، فناوری که اکنون بیش از 20 درصد از تولید برق اسپانیا را تشکیل می دهد. سرمایه گذاری های قابل توجه PV خورشیدی نیز ظرفیت و تولید مرتبط را در سال های اخیر افزایش داده است.

انرژی آبی که در گذشته بزرگترین منبع انرژی های تجدیدپذیر اسپانیا بود، تقریباً 10 درصد از کل تولید امروزی آن را تشکیل می دهد.

دستاوردهای انرژی های تجدیدپذیر اسپانیا با توجه به سابقه سرمایه گذاری های استراتژیک و پذیرش اولیه آن جای تعجب ندارد، پیشرفت آن باید معیار روشنی برای همتایان باشد و به عنوان گواهی برای دستیابی به آینده انرژی پاک تر باشد.

اسپانیا با انگیزه گذار به سمت منابع انرژی پاک تر، گام های مهمی در کاهش اتکای خود به سوخت های فسیلی برداشته است، در حالی که گاز طبیعی در حال حاضر به عنوان منبع اصلی تولید انرژی این کشور با سوخت فسیلی عمل می کند، اسپانیا پیشرفت چشمگیری در حذف تدریجی تولید با سوخت زغال سنگ داشته است.

علاوه بر این، نیروگاه‌های هسته‌ای آن همچنان به ارائه یک بار پایه پایدار ادامه می‌دهند و برنامه‌ریزی شده برای حذف تدریجی آن برای سال 2035 برنامه‌ریزی شده است.

در استقرار ظرفیت انرژی خورشیدی و بادی، اسپانیا از همتایان اروپایی خود پیشی گرفته و جایگاه دوم را در تاسیسات بادی خشکی به دست آورده است، اگرچه آلمان در زمینه بادهای خورشیدی و خشکی تسلط خود را حفظ می کند، مسیر اسپانیا در انرژی خورشیدی و بادی چشم انداز رشد قابل توجهی را برای سال های آینده نشان می دهد.

این دستاوردها را می‌توان به نرخ نصب بالاتر انرژی‌های تجدیدپذیر جدید اسپانیا نسبت داد که نقشی حیاتی در افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در ترکیب تولید برق این کشور ایفا کرده است.

با این حال، دریانوردی ساده نبوده است و اسپانیا در سفر انرژی‌های تجدیدپذیر خود با چالش‌هایی مواجه شده است. سال گذشته شاهد افزایش قابل توجهی در تولید مبتنی بر سوخت فسیلی بودیم که ناشی از اقدامات مداخله در بازار و تفاوت قیمت قابل توجه با فرانسه بود.

با کاهش تاثیر این اقدامات مداخله ای در بازار، تولید برق اسپانیا در حال بازگشت به سطح نرمال است که منجر به کاهش صادرات و تقاضای برق داخلی در سال 2023 می شود، کاهش تولید گازسوز در درجه اول باعث این کاهش می شود و نقش را بیشتر تقویت می کند. انرژی های تجدید پذیر در ترکیب انرژی

در حالی که داده‌های رسمی اپراتور سیستم انتقال اسپانیا بیش از 50 درصد تولید برق تجدیدپذیر را تأیید می‌کند، صادرات برق به فرانسه می‌تواند رشد بیشتر را در سال 2023 مختل کند. اصول بازار باعث ایجاد نابرابری بین اسپانیا و فرانسه شده و باعث افزایش صادرات از کشور ایبری به فرانسه شده است.

همسایه شمالی آن فرانسه امسال با تولید کم انرژی هسته ای دست و پنجه نرم کرده است و مجبور است برای واردات برق به اسپانیا روی آورد. انتقال تدریجی اسپانیا از یک واردکننده خالص به یک صادرکننده خالص قدرت، نه تنها نشان دهنده برجستگی رو به رشد این کشور در چشم انداز انرژی اروپا است، بلکه بر سفر آن به سمت تبدیل شدن به یک بازیگر کلیدی در بازار جهانی انرژی تأکید می کند.

نتیجه مستقیم موفقیت اسپانیا در انرژی‌های تجدیدپذیر قیمت‌های مصرف‌کننده پایین‌تر است، که یک دستاورد حیاتی پس از قیمت‌های بسیار بالا در سال 2022 است، قیمت های اسپانیا در سال جاری به طور قابل توجهی کمتر از فرانسه بوده است.

میانگین قیمت برق در فرانسه 34 درصد بیشتر از اسپانیا بوده است که دلیل آن عوامل مختلفی است، از جمله تغییر اسپانیا از یکی از گران قیمت ترین بازارهای انرژی اروپا به یکی از ارزان ترین ها و حتی در هنگام محاسبه اثرات اقدامات مداخله در بازار در سال 2022، اختلاف قیمت بین اسپانیا و فرانسه بسیار زیاد است.

اسپانیا به دنبال تولید 50 درصد برق خود از انرژی های تجدیدپذیر
اسپانیا یکی از پیشتازان طولانی مدت در بخش انرژی های تجدیدپذیر اروپا بوده است. این کشور اولین پذیرنده باد خشکی بود، فناوری که اکنون بیش از 20 درصد از تولید برق اسپانیا را تشکیل می دهد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اسپانیا از همتایان اروپایی خود پیشی گرفته و جایگاه دوم را در تاسیسات بادی خشکی به دست آورده است.

Image