استفاده از آب خاکستری برای کاهش مصرف آب

آب

با توجه به اینکه بازچرخانی آب خاکستری، معمولاً با پکیج‌های تصفیه درجا در محل تولید آب خاکستری و با استفاده از روش‌های ساده تصفیه صورت می‌گیرد، استفاده مجدد از پساب تولیدی برای موارد خاصی توصیه می‌شود که مخاطرات بهداشتی ایجاد نکند.

اگر آب خاکستری در سطح خانگی و در محدوده یک ساختمان مسکونی تصفیه شود، معمولاً برای سیفون توالت‌ها و آبیاری زیرسطحی فضای سبز که گیاهان غیرخوراکی در آن پرورش داده می‌شود، قابل استفاده است.

مدیر یکی از مجتمع‌های مسکونی واقع در شمال تهران در اقدامی ابتکاری و قابل تحسین، با طراحی و اجرای پکیج بازچرخانی آب خاکستری، ضمن مدیریت صحیح مصرف آب در این مجتمع 80 واحدی، امکانات دیگری ازجمله دو باب استخر و کارواش شستشوی خودرو برای ساکنان مجتمع فراهم کرده است تا آنان بتوانند بدون دغدغه استفاده از آب شهری و پرداخت هزینه‌های اضافی، بخشی از نیازهای رفاهی و خدماتی خود را بدون اتلاف وقت و در محل مسکونی خود برطرف کنند.

سعید افرازی هم‌چنین با طراحی و اجرای سامانه زهکشی آبیاری فضای سبز، با بهره‌وری حداکثری از آب، فضای عمومی آرامش‌بخش و دلپذیری را برای ساکنان مجتمع داریوش واقع در خیابان بازدار منطقه نیاوران شمال تهران ایجاد کرده است.

او که افسر بازنشسته نیروی دریایی ارتش است، با یادآوری حساسیت‌های شخصی خود به موضوع حفاظت از محیط زیست و مراقبت از آب، می‌گوید: در حالی که بسیاری از کشورهای پرآب جهان اهمیت فراوانی برای حفظ منابع طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب قائل هستند، اما متاسفانه در کشور ما که در منطقه‌ای خشک و نیمه خشک قرار گرفته و در سال‌های اخیر با پدیده خشکسالی‌های پیاپی و کاهش بارندگی مواجه بوده است، به موضوع کم‌آبی و پیامدهای ناشی از آن توجه چندانی نمی‌شود و بیم آن می‌رود با ادامه روند موجود، جبران این نادیده گرفتن‌ها در سال‌های آینده ممکن نباشد.

او با بیان اینکه مراقبت از محیط زیست و منابع آبی و رعایت فرهنگ صحیح مصرف باید از خود افراد آغاز شده و به کل جامعه تعمیم یابد، می‌افزاید: موضوع کم‌آبی در قرن حاضر یک چالش جهانی است که تقریبا همه افراد از آن آگاه هستند؛ بنابراین برای مقابله با این چالش نباید در انتظار یک منجی باشیم و مدیریت صحیح آب باید به عنوان یک مسئولیت فردی و اجتماعی مورد توجه همگان باشد.

افرازی، با درک این موضوع، سال‌هاست که با به‌کارگیری روش‌های صحیح مصرف آب در مجموعه‌های مدیریتی خود، درصدد ایفای مسئولیت فردی و اجتماعی خود برآمده و نتیجه کار نشان داده است که اگر هر فردی به مسئولیت خود درباره رفتار صحیح با آب عمل کند، نگرانی‌ها از آینده آبی سرزمین تا حد زیادی کاسته خواهد شد.

افرازی که پیشتر تجربه اجرای پکیج بازچرخانی آب خاکستری در مجتمع 198 واحدی نوبل واقع در منطقه دارآباد تهران را پشت سر گذاشته است، درباره اجرای این سامانه در مجتمع داریوش می‌گوید: این سامانه حدود سه سال پیش با همکاری ساکنان مجتمع و با هزینه حدود 140 میلیون تومان اجرا شد و تاثیر اجرای آن در کاهش مصرف آب و قبوض آب بها به گونه‌ای بوده است که می‌توان گفت سرمایه‌گذاری انجام شده در همین مدت بازگشت داشته است.
 

به گفته او، برای اجرای این سامانه دو مخزن هشت و 10 هزار لیتری در مجتمع تعبیه شده و با جمع‌آوری آب خاکستری و تزریق مواد شیمیایی و بازچرخانی، آب لازم برای یک‌سری از مصارف ازجمله مصارف بهداشتی و کارواش مجتمع تامین شده است.

او هم‌چنین از ارائه آموزش‌های لازم به کارکنان خدماتی مجتمع داریوش در زمینه مراقبت و کنترل سامانه‌های فنی و نیز پاکبانی فضای عمومی این مجتمع خبر داده و می‌گوید: با مجموعه اقدام‌های انجام شده و با وجود استفاده مستمر ساکنان از امکانات رفاهی و خدماتی، آب بهای پرداختی هر کدام از واحدها کمتر از 100 هزار تومان در هر دوره است در حالی که در مجتمع‌های مشابه، ساکنان باید چندین برابر این مبلغ را پرداخت کنند.

مدیر دفتر مدیریت مصرف آب و کاهش آب بدون درآمد شرکت آب و فاضلاب منطقه یک شهر تهران نیز که با حضور در مجتمع داریوش از نزدیک در جریان اقدام‌های انجام شده برای مدیریت مصرف آب در این مجتمع قرار گرفته است، با قدردانی از احساس مسئولیت مدیر و ساکنان این مجتمع، می‌گوید: کم‌آبی نگرانی و دغدغه بسیار مهمی است و متاسفانه هنوز باور عمومی کم‌آبی در میان مردم شکل نگرفته است.

مسئولان آبفای منطقه یک شهر تهران طراحی و اجرای پکیج بازچرخانی آب خاکستری در مجتمع داریوش را الگوی مناسبی برای بسیاری از مجتمع‌های مسکونی و غیرمسکونی می‌دانند و معتقدند متاسفانه با وجود الزام‌های مقررات ملی ساختمان، کنترل و نظارت مناسبی برای رعایت این مقررات در ساختمان‌ها صورت نمی‌گیرد و این در شرایطی است که تنها راه مقابله با چالش‌هایی نظیر کمبود انرژی و آب، بکارگیری روش‌های مدیریت مصرف ازجمله بازچرخانی آب خاکستری در ساخت‌وسازهاست و اقدام‌های فنی شرکت‌های آب و فاضلاب به‌تنهایی برای مقابله با تنش کم‌آبی کافی نخواهد بود.

استفاده از آب خاکستری برای کاهش مصرف آب
استفاده از آب خاکستری یکی از راهکارهای موثر کاهش مصرف آب در کاربری‌های خانگی و غیرخانگی محسوب می‌شود. آب خاکستری به پساب تولید شده در مصارف خانگی، به جز پساب توالت‌ها و در مواردی پساب آشپزخانه‌ها گفته می‌شود.در کاربری‌های خانگی، بین 50 تا 80 درصد فاضلاب تولیدی از نوع آب خاکستری است. بنابراین تصفیه و استفاده مجدد از آب خاکستری، به عنوان یکی از روش‌های کاهش نیاز به منابع آب جدید در محیط‌های شهری مطرح بوده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در مجتمع‌های مسکونی، هتل‌ها یا مراکز تجاری بزرگ در صورت استفاده از پکیج‌های پیشرفته بازچرخانی آب خاکستری، می‌توان آن را برای مصارف متنوع‌تری مثل شستشوی محوطه یا آبیاری سطحی فضای سبز استفاده کرد.

Image