واردات انرژی عراق از ایران ممکن است به پایان برسد

نفت خام

اعلامیه اخیر عراق مبنی بر پایان دادن به واردات گاز خود طی سه سال آینده توسط واشنگتن به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت، زیرا این امر همچنین به معنای پایان دادن به وابستگی طولانی مدت عراق به ایران برای تامین گاز خواهد بود.

در این زمینه، زمانی که جنگ ایالات متحده و عراق در سال 2011 به پایان رسید، واشنگتن می خواست این احتمال را که می تواند نفوذ خود را در سراسر کشور بازسازی کند، البته به شیوه ای ظریف تر از گذشته، باز نگه دارد.

بخشی از این امر قرار بود از طریق عمل به عنوان آخرین وام دهنده عراق انجام شود و به هر نخست وزیر جدید عراق که هر سال به طور منظم درخواست آن را بکند، پول بدهد.

بخش دیگر تلاش می‌کرد تا امکان کاهش تدریجی وابستگی عراق به ایران برای تامین گاز و برق را فراهم کند - عراق از نظر تاریخی برای حدود 40 درصد از نیازهای برق خود به ایران وابسته بوده است.

واشنگتن امیدوار بود که با به کارگیری این دو تاکتیک، روابط گسترده و عمیق تاریخی بین عراق و ایران کاهش یابد و ایالات متحده بتواند به مرور زمان حضور خود را در عراق مجدداً تثبیت کند.

مشکل طرح ایالات متحده تا به امروز این بوده است که بغداد و تهران همیشه دقیقاً می‌دانستند که واشنگتن چه چیزی را دنبال می‌کند و از همان ابتدا آن را دستکاری می‌کردند، این امر به وضوح در تضمین معافیت های ایالات متحده برای عراق برای ادامه واردات گاز و برق از ایران انجام شد.

این معافیت‌ها حتی پس از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه سایر کشورها به دلیل ادامه معامله با ایران پس از خروج واشنگتن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در ماه می 2018 به عراق اعطا شد.

روش عراق این بود و باقی می ماند: هر کسی که در آن سال نخست وزیر عراق باشد به واشنگتن می رود (معمولاً در تابستان، زیرا عراقی ها آب و هوای واشنگتن را در آن دوره ترجیح می دهند) تا مبلغ هنگفتی برای نجات طلب کند.

بودجه عراق بودجه نیاز به نجات دارد – علیرغم منابع عظیم نفت و گازی که عراق در اختیار دارد – عمدتاً به دلیل فساد عمومی در این کشور.

در ازای کمک مالی و اعطای معافیت کوتاه‌مدت دیگر برای واردات انرژی از ایران، نخست‌وزیر کنونی عراق به رئیس‌جمهور آمریکا قول می‌دهد که عراق به‌تدریج از واردات انرژی ایران برای شبکه برق خود استفاده نخواهد کرد.

ابتکار گسترده تر برای کاهش قدرت نیابت های سیاسی، اقتصادی و نظامی ایران در عراق، سپس ایالات متحده به عراق میلیاردها دلار بیشتر برای کمک به بودجه خود می دهد و همچنین معافیت دیگری برای واردات گاز و برق ایران برای مدت معینی (از 30 روز به بالا) به این کشور اعطا می کند.

سپس عراقی‌ها پول را بانک می‌کنند و به همان اندازه که قبلاً بود، به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهند.

واردات انرژی عراق از ایران ممکن است به پایان برسد
عراق ممکن است ظرف 3 سال واردات گاز و برق از ایران را متوقف کند، عراق در طول تاریخ برای حدود 40 درصد از نیازهای برق خود به ایران وابسته بوده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در واقع، عراق اگر واقعاً بخواهد می تواند به راحتی به وابستگی گازی خود به ایران پایان دهد، ذخایر گاز طبیعی عراق در مجموع حدود 131 تریلیون مکعب است.

Image